Stevija je biljka intenzivnog slatkog okusa koja se koristi za zaslađivanje pića i pripremu čaja od 16. vijeka.
Biljka je izvorno porijeklom iz Paragvaja i Brazila, ali se sada uzgaja i u Japanu i Kini. Koristi se kao ne-hranjivo zaslađivač i biljni dodatak.
Nehranjivo zaslađivač je onaj koji sadrži malo ili nimalo kalorija . Stevija se koristi kao zdrava alternativa dodanom šećeru u mnogim obrocima i pićima.
Američka uprava za hranu i lijekove (FDA) zabranila je marketing stevije kao aditiva za hranu 1987. Međutim, stevija je svoj status slatkog, održivog dijetetskog sastojka povratila 1995. godine. Zaslađivač je od tada porastao na popularnosti, sa 58 posto pojačati nove proizvode koji sadrže steviju.
Ova analiza analizira karakteristike, upotrebu, zdravstvene beneficije i nuspojave stevije, kao i ukupnu sigurnost.
Brze činjenice o steviji
- Stevija se prvenstveno uzgaja u Brazilu, Paragvaju, Japanu i Kini.
- Prirodni zaslađivač je 200 do 300 puta slađi od slatkog šećera.
- Stevija se može klasificirati kao „nula-kalorična“, jer su kalorije po porciji tako niske.
- Pokazao je potencijalne zdravstvene koristi kao zdrava alternativa šećera za ljude sa dijabetesom .
- Stevija i eritritol koji su odobreni za upotrebu u Sjedinjenim Državama (SAD) i čini se da ne predstavljaju nikakav zdravstveni rizik kada se koriste umjereno.
Stevia, poznata i kao Stevia rebaudiana Bertoni, grmoliki je grm koji je dio porodice suncokreta. Postoji 150 vrsta stevije, sve porijeklom iz Sjeverne i Južne Amerike. Kina je trenutno vodeći izvoznik proizvoda od stevije. Međutim, stevija se danas proizvodi u mnogim zemljama. Biljka se često može kupiti u vrtnim centrima za domaću uzgoj.
Kako je stevija 200 do 300 puta slađa od stolnog šećera. Obično mu je potrebno oko 20 posto zemlje i daleko manje vode da bi se dobila ista količina slatkoće kao i ostala uobičajena zaslađivača.
Stevia sadrži osam glikozida. To su slatke komponente izolirane i pročišćene iz lišća stevije. Ovi glikozidi uključuju :
- steviozid
- rebaudiozidi A, C, D, E i F
- steviolbiozid
- dulkozid A
- Steviozid i rebaudiozid A (reb A) su najbrojnije od ovih komponenti.
Tabela sadržaja
Upotreba stevije
U SAD-u zaslađivači stevije nalaze se prvenstveno u proizvodima od šećera i pićima sa smanjenom kalorijom kao zamjena za šećer.
Ekstrakti lista stevije dostupni su kao dodaci prehrani u SAD-u od sredine 1990-ih, a mnogi sadrže mješavinu slatkih i neslatkih komponenti lista stevije.
Slatke komponente u zaslađivačima stevije prirodno se javljaju. To može dodatno koristiti potrošačima koji preferiraju hranu i piće koje smatraju prirodnim.
Širom svijeta više od 5.000 prehrambenih proizvoda i pića trenutno koristi steviju kao sastojak. Zaslađivači Stevia koriste se kao sastojak u proizvodima širom Azije i Južne Amerike kao što su:
- sladoled
- deserti
- umaci
- jogurti
- ukiseljena hrana
- hleb
- lagana pića
- žvakaća guma
- bombona
- morski plodovi
- pripremljeno povrće
Izraz “stevija” upotrebljavat će se za označavanje steviol glikozida i reb A u ovom članku.
Oni se ekstrahiraju postupkom berbe lišća, zatim sušenjem, ekstrakcijom vode i pročišćavanjem. Sirova stevija, prerađeni proizvod prije pročišćavanja, često ima gorak okus i smrdljiv miris dok se ne izbijeli ili oboji. Potrebno je otprilike 40 koraka za obradu konačnog ekstrakta stevije.
Listovi stevije sadrže steviozid u koncentracijama do oko 18 posto.
Neka od uobičajenih trgovačkih imena za zaslađivače stevije su:
- Enliten
- PureVia
- Rebiana
- Stevia
- Steviacane
- Ekstrakt stevije u sirovom obliku
- SweetLeaf
Evo nekoliko mogućih zdravstvenih blagodati stevije.
1) Dijabetes
Istraživanja su pokazala da zaslađivači stevije ne doprinose kalorijama ili ugljikohidratima prehrani. Oni takođe nisu pokazali nikakav efekat na glukozu u krvi ili odgovor na insulin . To omogućava osobama sa dijabetesom da jedu širu raznoliku hranu i pridržavaju se zdravog plana obroka.
Drugi pregled pet randomiziranih kontrolisanih ispitivanja upoređivao je efekte stevije na metaboličke ishode sa efektima placeba . Studija je zaključila da stevija pokazuje minimalni ili nikakav učinak na glukozu u krvi, nivo insulina, krvni pritisak i tjelesnu težinu .
U jednoj od ovih studija, ispitanici sa dijabetesom tipa 2 izvijestili su da je stevija izazvala značajno smanjenje glukoze u krvi i odgovora glukagona nakon obroka. Glukagon je hormon koji regulira razinu glukoze u krvi, a mehanizam koji luči glukagon često je neispravan kod osoba s dijabetesom.
Glukagon pada kada se glukoza u krvi penje. Ovo reguliše nivo glukoze.
2) Kontrola težine
Mnogo je uzroka prekomjerne težine i pretilosti , poput tjelesne neaktivnosti i povećanog unosa energetski guste hrane koja sadrži puno masti i dodanih šećera.
Dokazano je da unos dodanih šećera u prosjeku doprinosi 16 posto ukupnih kalorija u američkoj prehrani. To je povezano s debljanjem i smanjenom kontrolom nivoa glukoze u krvi.
Stevia ne sadrži šećer i vrlo malo kalorija, ako ih uopće ima. To može biti dio dobro uravnotežene prehrane koja pomaže smanjenju unosa energije bez žrtvovanja ukusa.
3) Rak gušterače
Stevia sadrži mnogo sterola i antioksidativnih jedinjenja, uključujući kaempferol.
Studije su otkrile da kaempferol može smanjiti rizik od raka gušterače za 23 posto .
4) Krvni pritisak
Utvrđeno je da određeni glikozidi u ekstraktu stevije šire krvne žile. Oni takođe mogu povećati izlučivanje natrijuma i urin.
A studija 2003 pokazala da stevia bi potencijalno mogle pomoći u smanjenju krvnog pritiska. Studija je sugerirala da biljka stevija može imati kardiotonično djelovanje. Kardiotonična dejstva normalizuju krvni pritisak i regulišu rad srca.
Međutim, novije studije pokazale su da izgleda da stevija ne utječe na krvni pritisak. Potrebna su dalja istraživanja kako bi se potvrdila ova korist stevije.
5) Dječija dijeta
Hrana i piće koje sadrže steviju mogu igrati važnu ulogu u smanjenju kalorija iz neželjenih zaslađivača u prehrani djece.
Sada na tržištu postoji na hiljade proizvoda koji sadrže steviju prirodnog izvora, od preljeva za salatu do zalogajnica. Ova dostupnost omogućava djeci da jedu slatku hranu i piće bez dodanih kalorija dok prelaze na dijetu sa nižim udjelom šećera.
Prekomjerni šećeri i kalorije povezani su s pretilošću i kardiovaskularnim bolestima.
6) Alergije
Evropski odbor za sigurnost hrane (EFSA) pregledao je 2010. godine postojeću literaturu kako bi utvrdio postoji li razlog za zabrinutost u pogledu mogućnosti alergijskih reakcija na steviju.
Recenzenti su zaključili da „steviol glikozidi nisu reaktivni i ne metaboliziraju se u reaktivne spojeve, stoga je malo vjerojatno da bi steviol glikozidi koji se ocjenjuju sami po sebi mogli izazvati alergijske reakcije kada se konzumiraju u hrani.“
Čak i visoko pročišćeni oblici ekstrakta stevije teško da će izazvati alergijsku reakciju. Od 2008. godine nisu zabilježeni slučajevi alergijske reakcije na steviju.